LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem

Powrót do strony głównej30-04-2021

Oferta edukacyjna na rok szkolny 21/22

Zapraszamy do przeczytania wywiadu jakiego udzielił Pan Dyrektor Marek Donatowicz oraz do obejrzenia krótkiego filmu.


Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem przedstawia swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2021/2022

Przed ósmoklasistami trudne wybory – już za kilka tygodni ostatecznie będą musieli zdecydować jak potencjalnie może wyglądać ich przyszłość i która cegiełka zasili jej budowę. Jedną z obranych dróg, które Podhale proponuje młodemu pokoleniu jest Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem. O ofercie szkoły, jej kadrze i zapleczu, które przez ostatni rok bardzo się zmieniło opowiada dyrektor placówki Marek Donatowicz.

Panie Dyrektorze przed nami rekrutacja do szkół średnich, rozumiem, że Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem jako jedna z wiodących szkół w regionie zaprasza potencjalnych uczniów w swoje gościnne progi.

Oczywiście, zachęcamy wszystkich tegorocznych absolwentów szkół podstawowych do wyboru naszej szkoły jako kolejnego etapu kształcenia na drodze przygotowującej do dorosłego życia. Za nami nietypowy rok szkolny, oparty głównie na systemie nauki zdalnej. Mamy nadzieję, że od września wrócimy do normalnego trybu pracy i że zainaugurujemy ten powrót do normalności wspólnym, uroczystym rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022.

Jakie kierunki czy też rozszerzenia pojawią się w nowym roku szkolnym w zakopiańskim liceum?

W przypadku Liceum im. Oswalda Balzera mówimy o oddziałach, dlatego w naszej  ofercie mamy cztery różne połączenia, a są nimi: oddział matematyczno-angielski, oddział biologiczno-chemiczny, oddział humanistyczny i oddział językowy z językiem hiszpańskim. Oferta ta jest wynikiem ankiety przeprowadzonej wśród uczniów i ich rodziców z terenu powiatu tatrzańskiego i powiatu nowotarskiego.

Czyli można powiedzieć, że jest to oferta szyta dokładnie pod potrzeby młodzieży z naszego regionu? 

Śmiało możemy użyć takiego stwierdzenia, ale nie ukrywam również, że jest to propozycja, która od lat się u nas sprawdza. Pewnym uatrakcyjnieniem, które pozwoliliśmy sobie wprowadzić w przypadku klasy humanistycznej gdzie wiodący jest język polski i historia, jest dodatkowe rozszerzenie w postaci języka angielskiego, po to by ten kierunek kształcenia stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Z roku na rok dużym powodzeniem cieszy się klasa matematyczno-angielska, biologiczno-chemiczna nie pozostaje w tyle, a język hiszpański robi furorę w naszej szkole. Od czasu kiedy wprowadziliśmy hiszpański do naszej szkoły, czyli od dwóch lat cały czas musimy tworzyć dwa oddziały na tym kierunku, co potwierdza, że zainteresowanie tą dziedziną stale rośnie.  

Jak wygląda kwestia nauczycieli w Państwa szkole, a będąc przy tym temacie to pozwolę sobie wrócić jeszcze do hiszpańskiego – skąd udało się Państwu pozyskać tak ,,niszowego” pedagoga?

Podobnie jak w każdej innej, w naszym Liceum najważniejszy jest uczeń, ale nie sposób pominąć tu nauczycieli, którzy dokładają wszelkich starań, aby proces kształcenia przebiegał w zgodzie z obowiązującymi wymogami, aby edukacja rozwijała potencjał każdego ucznia, by w każdym calu, w każdej dziedzinie osiągał najwyższy poziom. Przypomnę tylko, że nasza kadra nauczycielska to w ponad 90% nauczyciele dyplomowani z pełnym pakietem kwalifikacji uprawniających ich do nauczania różnych przedmiotów. Wracając do hiszpańskiego to pozyskanie takiego nauczyciela było dla nas małym wyzwaniem – przez rok uczył u nas Meksykanin, a od roku mamy nową Panią Profesor, z której jesteśmy bardzo zadowoleni – to Polka mieszkająca w Czarnym Dunajcu, po studiach iberystycznych z pełnymi kwalifikacjami pedagogicznymi.

To w jakich warunkach się uczymy jest równie ważne – zarówno z punktu widzenia uczniów jak i pracowników szkoły. Zatem jakim zapleczem dysponuje Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem?

Jedynym ,,pozytywnym” aspektem pandemii była przerwa w zajęciach stacjonarnych, która umożliwiła nam przeprowadzenie gruntownego remontu szkoły. Wyremontowaliśmy całą instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, odświeżyliśmy wszystkie pomieszczenia. Nie ukrywam również, że dzięki pieniądzom z Zarządu Powiatu udało się nam zakupić dużo różnego rodzaju pomocy naukowych i sprzętu, dlatego oferta szkoły pod względem zaplecza jest bardzo bogata. Praktycznie wszystkie klasy lekcyjne wyposażone są w tablice interaktywne. Mamy świetnie wyposażoną bibliotekę, która oprócz tego, że dodatkowo jest piękna to stanowi także swoiste centrum spotkań młodzieży przed szkołą i po zajęciach. Oprócz tego mamy nowoczesną salę komputerową wyposażoną w najwyższej klasy sprzęt, rozlokowany na 20 indywidualnych stanowiskach gotowych do pracy. Z radością mogę się podzielić informacją, że od września nasi uczniowie – ci obecni i ci potencjalni będą mogli korzystać z nowego, wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Pozostając przy części sportowej dysponujemy również siłownią i salą do sportów walki, także zaplecze sportowe mamy równie bogate.


Oswald Balzer Oswald Balzer
Patron I Liceum Ogólnokształcącego
w Zakopanem
Srebrna szkoła 2023 - ranking Perspektyw