LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem

Koło Miłośników Teatru


Koło Miłośników Teatru zostało założone przez Piotra Ziębę, nauczyciela geografii w 2010 r. Jego głównym celem jest rozwijanie wśród młodzieży szkolnej wrażliwości emocjonalnej i pobudzanie jej do aktywności twórczej poprzez udział w życiu kulturalnym społeczeństwa.

Pomysł na ten rodzaj działalności zrodził się dzięki Pani Profesor Stanisławie Cichy, polonistce z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie.

Potrafiła skutecznie rozwijać w swoich uczniach postawę aktywnego uczestnika i odbiorcy kultury.

Konsekwencją były liczne wyjazdy uczniów z tego liceum do teatrów w południowej Polsce, a także przejęcie przez nich samej organizacji takich wyjazdów.

Obecnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem, obok organizowanych regularnie zagranicznych wyjazdów edukacyjnych i tematycznych wyjazdów przedmiotowych,  wspomniany wyżej nauczyciel geografii postanowił przekazać swoją pasję młodszemu pokoleniu.

Skutkiem są organizowane wyjazdy na spektakle szczególnie do znanych krakowskich teatrów, na spektakle do krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, ale także do zakopiańskiego Teatru Witkacego czy katowickiego Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.

Początkowo były organizowane w wąskim gronie 10-15 osób, które potrafiły pogodzić naukę w szkole z dodatkowymi wyjazdami poza godzinami szkolnymi. Dziś znacznie szersze grono młodzieży aktywnie odpowiada na propozycję takich wyjazdów i zdarza się, że liczba uczniów jednorazowo decydujących się na wyjazd do teatru sięga 100 osób.

Każda sztuka to jakieś przesłanie dla uczniów. Nie jest tak ważne, czy jest ściśle związana z tematyką przedstawianą na lekcjach języka polskiego.

W listopadzie br. uczniowie mieli okazję przekonać się, jak potoczą się losy François Pignon, który stracił żonę i pracę.  Okazało się, że był bardziej sprytny niż się wydawało. Miał tylko jeden problem: jak dalej żyć z miliardem euro? Udowodnił, że w życiu wcale nie trzeba być bogatym, żeby wzbudzać zainteresowanie, wystarczy tylko sprawiać takie wrażenie, a wtedy każdy wokół nas zechce nam pomóc. Tylko czy robi to bezinteresownie?

Dobra i pouczająca sztuka rozjaśniła młodzieży długi jesienny wieczór w Teatrze Bagatela.

Aktualności

Obecnie rezerwowane są miejsca na wyjazd w grudniowy wieczór (w środę 20 grudnia 2017 r.)

Tym razem będzie to sztuka „Pomoc domowa” Marca Camoletti, francuskiego dramatopisarza. To znowu będzie rodzaj francuskiej farsy bulwarowo-ogródkowej.

Ciekawostką jest, że Marc Camoletti napisał również sztukę   „Boeing-Boeing” do której „Pomoc domowa” nawiązuje. W 1991 roku sztuka ta została wpisana do księgi Guinessa za rekordową liczbę wystawień w ponad 55 krajach.

 

Teraz nasza szkoła może się przyczynić do tego, by i „Pomoc domowa” osiągnęła podobny sukces.

 

W czasie spektaklu zagra bohaterka Maja, w którą wcieli się Kaja Walden. Mogliśmy ją oglądać w roli Christine w poprzedniej sztuce.

W bardziej odległej perspektywie planowany jest jeszcze wyjazd na kolejny spektakl teatralny w styczniu 2018 r. i do opery krakowskiej w marcu 2018 r.


Więcej zajęć dodatkowych 

Oswald Balzer Oswald Balzer
Patron I Liceum Ogólnokształcącego
w Zakopanem
Srebrna szkoła 2023 - ranking Perspektyw