LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem

Stulecie szkoły


Nasza szkoła ma już bardzo długą tradycję. W 2012 roku minęło 100 lat od czasu, gdy profesor Adolf Gawlewicz otworzył w willach Szarotki pierwsze dwie klasy Prywatnego Gimnazjum Realnego 16 września 1912 r. Trzy lata później, pierwsi absolwenci zdali maturę.

Od tej pory szkoła ciągle zmieniała swoje oblicze, ale zawsze jej nadrzędnym celem było uczyć i wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, by zapewnić poczucie odpowiedzialności i wszechstronny rozwój osobowości uczniów.

Z tej okazji zorganizowano obchody 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem, w których wzięło udział wielu absolwentów przybyłych z różnych miejsc w Polsce i na świecie.

Odbyło się wiele imprez, m.in.

– wystawa zdjęć, pamiątek i dokumentów archiwalnych;

– okolicznościowy koncert muzyczny;

– edukacyjny rajd turystyczny;

– odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Patronowi szkoły;

– spotkania z profesorami, wychowawcami i kolegami;

– wspomnienie profesorów i kolegów na zakopiańskich cmentarzach;

– Msza św. w intencji osób związanych ze szkołą;

– przemarsz pocztów sztandarowych;

– wystawa jubileuszowa w Miejskiej Galerii Sztuki BWA;

– uroczysty bal uczestników jubileuszowego zjazdu.


Piękne 100 lat istnieniaWydana została również jubileuszowa książka „Piękne 100 lat istnienia, Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem 1912-2012” pod redakcją Małgorzaty Wnuk, oraz dwupłytowy album DVD zawierający relację wideo z obchodów stulecia.

Książkę można wciąż nabyć w szkolnej bibliotece lub w sekretariacie w cenie 60zł. Można również kupić książkę wydaną z okazji 80-lecia naszej szkoły „80 lat Zakopiańskiego Gimnazjum. Szkice i wspomnienia z lat 1912-1992” pod red. Witolda Osińskiego, w cenie 10 zł.

Album DVD jest dostępny poprzez stronę serwisu WATRA (link do strony: http://www.watra.pl/sklep/plyty-dvd/100-lecie-lo-im-o-balzera-w-zakopanem,1).

Oswald Balzer Oswald Balzer
Patron I Liceum Ogólnokształcącego
w Zakopanem
Srebrna szkoła 2023 - ranking Perspektyw